top of page
WIEM CO CZUJESZx.jpg

PRZECZYTA CIEBIE JAK Z KSIĄŻKI

Psy towarzyszą ludziom od wieków, a ich zdolność wyczuwania zmian nastroju i emocji u swoich opiekunów stanowi fascynujący obszar badań. Zmysł węchu psa jest wyjątkowo rozwinięty, co pozwala im wychwycić nawet najmniejsze zmiany chemiczne w otoczeniu. Badania sugerują, że psy są w stanie wyczuć nie tylko zapach potu czy feromony, ale także subtelne zmiany w wydzielaniu hormonów, które są związane z różnymi emocjami. 

Kiedy człowiek doświadcza stresu, strachu czy niepokoju, organizm wytwarza hormony, które mogą być wykrywane przez wrażliwe nosy psów. Psy potrafią reagować na te zmiany, wykazując różne zachowania, takie jak przytulanie, lizanie, unikanie lub pobudzenie. Ich reakcje mogą być zróżnicowane, zależnie od osobowości danego psa oraz kontekstu sytuacji.

Psy nie tylko są wrażliwe na hormony stresu, takie jak kortyzol czy adrenalina, ale także potrafią reagować na inne hormony wpływające na nasze samopoczucie, takie jak serotonina i dopamina. Serotonina jest związana z uczuciem szczęścia i dobrego samopoczucia, podczas gdy dopamina jest zaangażowana w regulację nastroju i nagrody. Gdy poziom tych hormonów u człowieka jest zrównoważony, może to przekładać się na spokojniejsze zachowanie psa i wzmocnienie więzi między psem a jego opiekunem. Niestety, udawanie przed psem dobrego nastroju, gdy w rzeczywistości żyjemy w ciągłym stresie, na niewiele się zda. Psa nie oszukasz.

Ważne jest, aby opiekunowie psów byli świadomi wpływu swojego stanu emocjonalnego na zwierzę. Choć psy potrafią dawać wsparcie emocjonalne, to jednak kluczowe jest, aby osoby korzystające z terapii psów wiedziały, jak radzić sobie z własnym stresem i negatywnymi emocjami, aby nie przekazywać ich na swojego pupila. Ćwiczenia relaksacyjne czy regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w utrzymaniu harmonijnego stanu korzystnie wpływającego na dobrostan i relacje z psem.

Nawet najbardziej spokojny pies może zareagować na sygnały stresu lub niepokoju swojego opiekuna, dlatego kluczowe jest, aby opiekunowie psów uczestniczyli w terapii zarówno dla siebie, jak i dla swoich zwierząt. Budowanie zdrowych nawyków i umiejętności radzenia sobie ze stresem może nie tylko poprawić samopoczucie opiekuna, ale także przyczynić się do utrzymania harmonijnej relacji między człowiekiem a psem.

Warto także zauważyć, że relacja z psem może być dwukierunkowa. Psy, które otrzymują odpowiednią ilość uwagi, aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej, mogą pomóc swoim opiekunom w regulacji nastroju i zmniejszeniu poziomu stresu. Regularne spacery, zabawy, a także treningi umysłowe nie tylko dostarczają psu potrzebnej aktywności, ale także mogą pomóc w tworzeniu więzi między opiekunem a zwierzęciem oraz w utrzymaniu zrównoważonego stanu emocjonalnego obu stron.

Zrozumienie wpływu hormonów i emocji na relacje między człowiekiem a psem może prowadzić do bardziej świadomej opieki oraz budowania jeszcze silniejszych więzi z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Psy nie tylko są naszymi lojalnymi towarzyszami, ale także wrażliwymi obserwatorami naszych emocji. Ich zdolność do wyczuwania i reagowania na zmiany nastroju stanowi fascynujący przykład symbiotycznej relacji z człowiekiem.

bottom of page