top of page

Zasady Bezpieczeństwa
podczas Spaceru Terapeutycznego

Zgłaszając się na spacer terapeutyczny, akceptujesz poniższe zasady.

  1. Żelazna zasada – Twój pies nie będzie witał się z innym psami i z ludźmi, ani nie wchodził z nimi w bliską interakcję. Tworzymy grupę, która będzie przemieszczać się jako „stado” i psy mają skupić się na wędrówce, na bliskiej obecności uczestników, ale ma nauczyć się rezygnacji z wchodzenia w interakcję  – Twój pies przyswoi taką rzeczywistość, będzie zbierał zapachy ze śladów i powietrza, zaakceptuje neutralną obecność innych psów w pobliżu.

  2. Nie prosimy i nie pytamy innych uczestników, czy możemy podejść do ich psa, przywitać się itp. . Zasady spotkania wyraźnie tego zabraniają, więc nie tworzymy niepotrzebnego zgrzytu.

  3. Pies ma być na smyczy pod stałą kontrolą opiekuna. Smycz powinna być mocna i trwała, uchwyt pewny, aby zapewnić pełną kontrolę nad psem. Długa smycz nie jest wymagana. Smycz typu FLEXI DYSKLASYFIKUJE UCZESTNIKA, ponieważ nie daje pełnej kontroli nad psem.

  4. Jedna osoba może prowadzić tylko 1 psa!

  5. Szanujemy przestrzeń innych uczestników i ich psów. Psy uczestniczące mogą być agresywne lub lękliwe, nawet jeśli tego nie widać podczas spaceru.

  6. OBSERWUJ PSA W PARZE I POPRZEDZAJĄCEGO. PRZEJMUJESZ DUŻĄ CZĘŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ICH REAKCJE wynikłe ze zbyt bliskiej obecności twojej i twojego psa. Utrzymuj odległość nie mniejszą jak 4 m od psa idącego przed tobą. IDĄC W PARZE, MASZ DO DYSPOZYCJI PRZESTRZEŃ DO ŚRODKA DROGI. Pies nie może wybiegać do przodu na odległość, która pozwoli mu na przebiegnięcie poza połowę drogi. Nie myśl wyłącznie o swoim psie, który nie jest agresywny. Dystans i zatrzymanie, to najlepsze co możesz zrobić (gdy drugi pies wykazuje agresję skierowaną na twojego psa), aż do momentu gdy agresor uspokoi się i odejdzie. Stanowimy STADO i musimy je dobrze zgrać, żeby spacer był spokojny i przyjemny.

  7. Pies powinien być wypoczęty i w ogólnym dobrostanie. Suczki z cieczką i psy chore nie mogą uczestniczyć w spotkaniu!

  8. Opiekunem psa musi być osoba pełnoletnia, mająca siłę utrzymać własnego psa na smyczy szczególnie w przypadku, gdy jest silnym i porywczym osobnikiem.

  9. Ograniczamy używanie telefonu do niezbędnego minimum. Nie idziemy ze słuchawkami w uszach. Zdarzały się niebezpieczne sytuacje, przez nieuwagę opiekuna.

  10. Dużego i silnego psa z zachowaniem agresywnym, który jest w stanie pociągnąć opiekuna po glebie, należy przyprowadzać w kagańcu. Jeżeli jest pewność utrzymania lub odwołania psa, może być bez kagańca.

  11. Każdy pies ma posiadać doczepioną żółtą wstążkę, która ma na celu informować, że nie życzymy sobie, aby ktokolwiek podchodził do naszego psa bez pozwolenia. Nową czystą wstążkę otrzymasz od prowadzącego Behawiorysty. Jest to symbol uznawany w wielu krajach, również w Polsce.

  12. Każdy w grupie sprząta po swoim psie jeśli spacer odbywa się w miejscach publicznych. W lesie wystarczy przysypać.

  13. Opiekun jest w 100% odpowiedzialny za swojego psa i siebie (osoba pełnoletnia).

  14. Miejsce spotkania, kierunek marszu oraz zajęcia podczas spaceru są wytyczone przez prowadzącego behawiorystę.

  15. Szanujemy innych uczestników ruchu na szlaku, tworzymy bezpieczne miejsce minięcia. Informujemy grupę o zagrożeniu, szczególnie gdy ktoś zbliża się od tyłu.

  16. Podczas spaceru przewidziana jest przerwa. Proszę zabrać ze sobą wodę oraz smakołyki dla pupila. Nie robimy przerw samowolnie.

  17. 1 pies = 1 opiekun. To najlepsza równowaga w której twój pies skupi się na innych psach, a nie na pilnowaniu drugiego opiekuna, który nie zawsze może być obok. Będzie mniej pobudzony. Wyjątkowo, jeśli trzeba, bo pies silny - może być druga osoba wspierająca. Pamiętajmy, że idą z nami psy agresywne, to nie spacer rodzinny, nie zabierajcie swojego dziecka. Zdarzyło się ugryzienie takiego drugiego opiekuna. Proszę pytać w wiadomości w razie wątpliwości.

  18. Nie spóźniamy się. Czeka nie tylko organizator, ale wszyscy uczestnicy, denerwują się psy. Najlepiej przybyć 15 minut wcześniej, załatwić sprawy formalne i pozwolić psu na załatwienie pilnej potrzeby oraz obniżenie emocji.

  19. Powyższe zasady mogą ulec zmianie podczas spaceru, jeśli zaleci behawiorysta prowadzący.

  20. Płatność w dniu spotkania, gotówką lub blikiem na nr telefonu 888070801

  21. Ilość uczestników jest ograniczona. Nie rezerwuj miejsca jeśli nie masz pewności czy przyjdziesz i w dniu spaceru zmienisz zdanie. Zabierasz w ten sposób komuś możliwość zapisania na spacer. 

Jak wygląda spacer?

- Uczestnicy którzy przyjadą na spotkanie autem, jeżeli nie ma wyższej konieczności, proszę nie wypuszczać od razu psa z auta i nie zbliżać się do innych psów, będzie spokojniej, na wstępie rozliczamy się, ja podejdę,  potem jeśli jest czas można z psem oddalić się na siku.

- Podana godzina jest godziną startu, więc proszę przyjechać 10 minut szybciej, żeby się rozliczyć i przygotować. Nie lubimy spóźnialskich. Spacer trwa ok 2 godziny, zależy od tempa i wydarzeń losowych. 

- Najważniejszy na spacerze jest odpowiedni dystans! 

- Pamiętaj, że obcy pies, który usilnie chce się z tobą przywitać, to również problemowy pies i spacer ma mu pomóc oduczyć się tego.

- Spacer zaczynamy gęsiego w bezpiecznych odległościach w kierunku wyznaczonym przez organizatora. W zależności od zachowania psów, z czasem odległości będą maleć i zmieniać się  w równoległe parami (odstęp szerokości drogi) jeżeli tak zaleci organizator. Pilnujemy swojej pary.

- Nie spiesz się, będąc na czole grupy. Proszę pamiętaj, że psy innych uczestników też czasami się zatrzymują ;)

- Oglądaj się za siebie. Jeśli za bardzo oddalisz się z psem, spacer traci właściwy sens. Szczególnie uważaj, żeby nie nachodzić na uczestnika poprzedzającego. Pies uczestnika będący przed tobą może wyskoczyć do tyłu jeśli będziesz zbyt blisko. Jeżeli zatrzymał się widząc twojego psa, ciągnie do niego, ty również się zatrzymaj do czasu, aż ruszy dalej. Nie podchodź bliżej

- Gdy grupa idzie parami i pada hasło, że tworzymy jeden szereg gęsiego, nie robimy tego zatrzymując się. Dużo łatwiej będzie zrobić to w marszu.

- Mamy na uwadze, że będą pojawiać się inni uczestnicy ruchu, samochody, ludzie z psami, rowerzyści, konie, więc mamy oczy dookoła głowy i proszę informować się nawzajem, szczególnie gdy ktoś zbliża się za plecami.

- Jeżeli z naprzeciwka idzie ktoś z psem biegającym luzem, zatrzymujemy się, informujemy grupę i behawiora, który nakłoni do zapięcia psiaka na smycz i lecimy dalej ;)

- Nie zapomnieć przed wyjściem z domu o własnych potrzebach fizjologicznych. Na trasie spaceru nie będzie toalet

- Pamiętaj o właściwym zapięciu psa na smyczy i odpowiednim chwycie, żeby nie było połamanych palców i ucieczek psa.

- Behawiorysta może podczas spaceru udzielać krótkich rad dot. psa, jednakże nie zrobi pełnej analizy przypadku. To nie ten moment. Można umówić się na konsultację behawioralną.

- Podczas wyznaczonego postoju na odpoczynek daj psu wody, odsuń się od innych psów, staraj się złagodzić emocje psa dotykiem, spokojnym tonem głosu lub serwując smaczki rzucone na ziemię z komendą Szukaj!

- na trasie przewidziane są dodatkowe ćwiczenia

- rozmowy między uczestnikami są jak najbardziej wskazane :)

- Zalecam ubrać odpowiednie buty do nierównego terenu. Na komary i kleszcze dla ludziów polecam DEET 50%. Działa! Nie używać na psie.

- pamiętaj, że spacer grupowy jest tylko jedną z form odwrażliwiania psa i może być niewystarczająca dla poprawy zachowania psa. Konieczna może być szersza konsultacja behawioralna i zalecenie ćwiczeń, które można wykonywać każdego dnia.

Spacer Terapeutyczny Psów.jpg

Dojazd

Spotkanie NIEDZIELA 15 październik 2024

9:00 Siadło Dolne, spotkanie nad Odrą przy piecach grillowych

Link do mapy z miejscem spotkania

Spotkanie NIEDZIELA 17 MARZEC 2024

9:30 Osów, start u zbiegu ulic  Podbórzańska / Babiogórska

Link do mapy z miejscem spotkania

Spotkanie SOBOTA 20 KWIECIEŃ 2024

9:30 Pilchowo, ul. Dębowa, kier. Leśno

Link do mapy z miejscem spotkania

4 x 4 ( na 4 psy )

Spotkanie SOBOTA 27 KWIECIEŃ 2024

9:00 ZDUNOWO, start u zbiegu ulic Mroczna/Przylesie/Stary Szlak

Link do mapy z miejscem spotkania

TERAPEUTYCZNY ( do 10 psów )

Spotkanie NIEDZIELA 28 KWIECIEŃ 2024

9:30 ZDUNOWO, start u zbiegu ulic Mroczna/Przylesie/Stary Szlak

Link do mapy z miejscem spotkania

Spotkanie NIEDZIELA 14 KWIECIEŃ 2024

9:30 Puszcza Bukowa SZKOŁA, spotkanie obok szk. nr 74 przy krzyżu (ul. Seledynowa / Kolorowych Domów)

Link do mapy z miejscem spotkania

-----

Spotkanie SOBOTA 30 MARZEC 2024

9:00 Pilchowo, start za kościołem

Link do mapy z miejscem spotkania

Spotkanie niedziela 23 lipca 2024

8:30 Puszcza Bukowa, spotkanie u zbiegu ulic Cedrowa/Mączna (Poczdamska błędnie na mapie google)

Link do mapy z miejscem spotkania

Spotkanie NIEDZIELA 07 KWIECIEŃ 2024

9:30 Kościno, spotkanie przy pętli autobusowej

Link do mapy z miejscem spotkania

W razie problemów z dojazdem dzwonić 888 07 08 01

bottom of page