top of page
DDDDD.jpg

ZNACZENIE KOMEND W RELACJI CZŁOWIEK-PIES

Czy komendy dla psa to tylko sztuczki? Czy są one niezbędne tylko dla psów uczestniczących w zawodach sportowych lub pracujących? Nic bardziej mylnego! Komendy odgrywają kluczową rolę nie tylko w treningu psów, ale także w codziennej komunikacji i relacji między człowiekiem a psem.

W codziennej pracy często spotykam się z sytuacją, w której dorosły już pies nie zna żadnej komendy. Opiekunowie tych zwierząt często podkreślają, że nie uważają tego za istotne, twierdząc, że ich psy nie potrzebują tych "sztuczek". Jednakże, nauka i stosowanie komend ma znacznie głębsze znaczenie niż tylko wykonywanie trików.

Komunikacja jest kluczem do sukcesu

Komendy stanowią nie tylko narzędzie, które pozwala na nauczanie psa różnych zachowań, ale także są podstawą dla zrozumienia i jasnej komunikacji między człowiekiem, a psem. Kiedy pies reaguje na komendy, to dowód na to, że rozumie intencje swojego opiekuna i jest gotów współpracować. Ta wzajemna komunikacja buduje więź i zaufanie, co jest fundamentem harmonijnej relacji.

Bezpieczeństwo i kontrola

Komendy są również niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa. Nauczenie psa podstawowych komend, takich jak "siad", "zostaw", czy "stop", może być kluczowe w zapewnieniu kontroli nad zwierzęciem w sytuacjach, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla niego lub dla innych. Na przykład, pies znający komendę "stop" może być szybko zatrzymany w przypadku zbliżania się do niebezpiecznego obszaru. O potrzebie właściwej reakcji psa na komendę przywołania nie trzeba przekonywać. Jest podstawą przestrzegania przepisów mówiących o możliwości wypięcia psa ze smyczy na obszarze otwartym.

Korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Regularne używanie komend w treningu psa może również przynosić korzyści dla jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Uczy psa koncentracji, samokontroli i kształtuje jego umiejętności poznawcze. Jest to szczególnie istotne dla ras psów, które potrzebują mentalnej stymulacji, aby pozostać zrównoważonymi i szczęśliwymi.

Sztuczki? A może jednak niezastąpione narzędzie?

Nie wyobrażam sobie życia z psem, bez możliwości stosowania komend. Życie staje się spokojniejsze dla mnie i mojego psa. Nie muszę denerwować się, że pies robi coś wbrew moim zasadom, a pies nie jest zestresowany widząc moją frustrację, krzyk i nie rozumiejąc z tego ani słowa. Nie mając opanowanych komend, wchodzimy z psem w interakcję, w której pies traci zaufanie do opiekuna, stresuje się i zaczyna unikać konfrontacji. Przywołanie nawet jeśli było, zaczyna nagle nie działać, a zaraz po tym pojawiają się lawinowo różne problemy z psem, może nawet agresja.

Podsumowanie

Niebagatelne znaczenie komend w komunikacji człowiek-pies jest nie do przecenienia. Stanowią one nie tylko narzędzie w treningu, ale fundament harmonijnej relacji opartej na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu. Dlatego warto poświęcić czas i wysiłek na naukę i konsekwentne stosowanie komend, co przyniesie wymierne korzyści zarówno dla psa, jak i jego opiekuna.

Zapamiętaj! Pies uczy się do końca życia, a nie tylko gdy jest młody. Nigdy nie jest za późno. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć lub jak nauczyć jakiejś komendy, skorzystaj z pomocy specjalisty i zmień życie swoje i psa.

https://www.behawiorysta-sobotnicki.pl/szkolenie-psow

bottom of page