top of page
TERAPIA A SZKOLENIE PSA.png

TRENOWANIE VS. TERAPIA BEHAWIORALNA

W świecie opiekunów psów często zderzamy się z dwoma istotnymi pojęciami: "szkolenie/trening" i "terapia". Niestety, często są one mylone, co prowadzi do nieporozumień i ograniczenia skuteczności obu metod. Najczęściej, gdy pies wykazuje problemowe zachowanie, opiekun poszukuje odpowiedniego szkolenia, a nie terapii. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym dwóm podejściom, aby lepiej zrozumieć, jak wpływają na zachowanie czworonogów.

Pojęcia szkolenia i terapii często się ze sobą zazębiają, co jest zrozumiałe, zwłaszcza gdy mówimy o wzmacnianiu dobrych zachowań. Jednak istnieje subtelna, lecz kluczowa różnica między nimi, która staje się istotna szczególnie w kontekście rozwiązywania problemów behawioralnych u psów.

Szkolenie psów z problemami behawioralnymi skupia się głównie na nauce konkretnych komend i podstawowych zachowań. Poprzez nagradzanie za prawidłowe reakcje, trenerzy budują pozytywną relację między psem a opiekunem. To podejście jest skuteczne w wielu przypadkach, ale może okazać się niewystarczające w sytuacjach, gdzie mierzymy się z głęboko zakorzenionymi problemami, takimi jak agresja, lęki, reaktywność i różnymi zaburzeniami społecznymi.

Z drugiej strony, terapia behawioralna dla psów skupia się na głębokim zrozumieniu przyczyn niepożądanych zachowań i opracowaniu kompleksowych strategii ich modyfikacji. W tym przypadku, zaangażowanie specjalisty, jak behawiorysta zwierzęcy, staje się kluczowe. Terapia jest zalecana zwłaszcza w przypadkach poważnych problemów, gdzie konieczne jest przepracowanie emocji, doświadczeń i zaufania psa.

Przyjrzyjmy się praktycznemu przykładowi, gdzie pies reaguje agresywnie na widok innych psów. Gdy jest duży i szarpie smycz będąc w wysokim pobudzeniu, spacer staje się udręką. Opiekun chcąc unikać konfrontacji, najczęściej rozgląda się dookoła i omija każdego psa szerokim łukiem, jeśli infrastruktura na to pozwala i nie zostanie zaskoczony. Zatrudniony trener podejmie się rozwiązania problemu przez nauczenie psa chodzenia przy nodze na komendę i skupienia na opiekunie. Istnieją korzyści z tego typu szkolenia, ale w obu przypadkach polega to na unikaniu problemu, a nie na jego rozwiązaniu. Bez komendy i skupienia uwagi psa na nagrodzie, pies będzie nadal reagował agresywnie na inne psy.

Pozostaje trzeci sposób, behawioralny. Terapia ma na celu zniwelowanie reakcji na widok innych psów, eliminację negatywnych emocji i ostatecznie jest to najlepsze podejście do całkowitego wyeliminowania problemu. Terapia nie jest łatwa i wymaga czasu, dlatego szkolenie skupienia uwagi psa na opiekunie jest pomocne w najtrudniejszych momentach, zanim terapia przyniesie oczekiwane rezultaty. W procesie odwrażliwiania chodzenie przy nodze działa coraz lepiej, mniej nerwowo. i w ten sposób, podejście do problemu dwupłaszczyznowo przynosi doskonałe efekty.  

To tylko jeden przykład spotykanych problemów. Warto podkreślić, że oba podejścia, szkolenie i terapia, mogą uzupełniać się nawzajem, tworząc kompleksowy sposób radzenia sobie z problemami behawioralnymi u psów. Dlatego ważne jest, aby właściciele psów zrozumieli różnicę między tymi dwoma podejściami i dostosowali je do konkretnych potrzeb swojego pupila.

Podsumowując, kluczowym jest zrozumienie, że szkolenie i terapia to nie tylko słowa, ale dwa różne narzędzia, które mogą efektywnie wspierać naszych czworonożnych przyjaciół w radzeniu sobie z trudnościami. Kombinacja obu podejść może okazać się kluczem do harmonijnego życia z psem, tworząc silną więź i eliminując niepożądane zachowania. Pamiętajmy zawsze o indywidualnym podejściu i dostosowywaniu metod do potrzeb konkretnego zwierzęcia oraz zdobywaniu wiedzy o psach i ich potrzebach naturalnych.

bottom of page