top of page
nogi jak kaczucha.png

NOGI JAK KACZUCHA

Jako behawiorysta psów, moją uwagę zwróciła coraz częstsza obserwacja problemów związanych z bezpieczeństwem psów, zwłaszcza w domach z podłogami o śliskiej powierzchni. Mogę śmiało powiedzieć, że nie są to łatwe czasy dla psów. To co najbardziej zaczyna mnie niepokoić, to potencjalne konsekwencje dla zdrowia łap naszych pupili. Chciałbym podzielić się z Wami refleksją na ten temat i zachęcić do podjęcia działań mających na celu zmniejszenie ryzyka zwyrodnień u naszych ukochanych psów.

Śliskie podłogi mogą prowadzić nie tylko do poślizgnięć i kontuzji, ale także przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych łap. Zwłaszcza szczeniaki, próbując dostosować się do tego rodzaju powierzchni, mogą doświadczać przekłamań w postawie, co w przyszłości może skutkować zwyrodnieniem stawów i innymi schorzeniami.

Jest w ludziach coś takiego, że śmieją się z pokraczności i nieporadności psów. Psiaki przewracają się w czasie gonitwy czy zabawy, robią karkołomne przewrotki, wpadają na meble nie mogąc wyhamować, spadają ze schodów lub po prostu siadają, a ich łapy rozjeżdżają się na wszystkie strony. Niestety jest to tylko pozornie zabawne do czasu wypadku lub diagnozy ortopedy.

Spotkałem się również z pieskami które nie chciały się nauczyć komendy SIAD. Cofały się, kładły, skakały, ale nie siadały. Wystarczyło rozłożyć koc na podłodze i pies będąc na nim bez problemu wykonywał swoje pierwsze siadanie, dając do myślenia.

Dlatego, drodzy właściciele psów, apeluję o podjęcie konkretnych kroków w celu minimalizacji wpływu śliskich podłóg na zdrowie łap waszych pupili. Do dyspozycji są dywaniki, chodniki, maty antypoślizgowe. Umieśćcie je w miejscach, gdzie Wasze psy najczęściej przebywają. Pomaga to nie tylko zminimalizować ryzyko poślizgnięć, ale także zapewnić łapkom dodatkową amortyzację, zmniejszając nacisk na stawy.

 Istotna jest również kosmetyka pazurków. Regularne obcinanie pazurków psa jest kluczowe, aby zapewnić mu zdrową postawę na śliskich podłogach. Krótsze pazury pomagają w utrzymaniu równowagi.

Ćwiczenia i zabawy powinny być odpowiednio dostosowane do powierzchni. Unikajcie gwałtownych ruchów, które mogą zwiększać ryzyko kontuzji.

Dbając o bezpieczeństwo naszych psów, nie tylko chronimy je przed urazami, ale także zapobiegamy potencjalnym poważnym problemom zdrowotnym. Pamiętajcie, że zdrowie łap ma kluczowe znaczenie dla ogólnego dobrostanu psa, a zapobieganie zwyrodnieniom to wspólna troska każdego odpowiedzialnego opiekuna.

Dziękuję za zrozumienie i zaangażowanie w zdrowie Waszych czworonożnych przyjaciół.

bottom of page