top of page
smxzoom_DOG_FRIGHTENED_HIGH_RESOLUTION_PHOTO_QUALITY_taken_with_e7860694-ef40-4e9b-862d-c5

CIERPIENIE PSÓW W ERZE TECHNOLOGII

W dzisiejszym zabieganym świecie psy, które kiedyś były centralnym punktem rodziny, coraz częściej stają się ofiarami naszego napiętego grafiku. Codzienne obowiązki i technologie pochłaniają naszą uwagę, a czas, który moglibyśmy poświęcić naszym czworonożnym przyjaciołom, kurczy się z dnia na dzień.

Kora, energiczny owczarek niemiecki, kiedyś radośnie biegała po parku ze swoją właścicielką. Teraz spędza większość dni samotnie, czekając przy drzwiach na powrót swojej pani, która wraca z pracy późnym wieczorem, wyczerpana i bez sił na długi spacer. Zmiany w stylu życia, długie godziny pracy i wielość zobowiązań sprawiają, że brakuje nam czasu na spędzanie go z naszymi pupilami. W efekcie psy, takie jak Kora, cierpią w ciszy, nie rozumiejąc, dlaczego ich życie tak kiedyś aktywne, drastycznie się zmieniło.

Nowoczesne technologie, choć ułatwiają nasze życie, jednocześnie odciągają naszą uwagę od rzeczy naprawdę ważnych. Godziny spędzone na przeglądaniu mediów społecznościowych czy oglądaniu filmów to czas, który mógłby być wykorzystany na zabawy i spacery z psem. Jednak często wybieramy ekran zamiast interakcji z naszym pupilem, nie dostrzegając, jak bardzo te wybory wpływają na jego życie.

Brak ruchu i ćwiczeń ma poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego naszych psów. Kora, niegdyś pędziwiatr, teraz przybiera na wadze, cierpiąc na problemy z sercem i stawami. Każdy dzień bez odpowiedniej dawki aktywności waszego psa pogarsza jego stan, czego pochłonięci własnymi sprawami, często nie zauważamy.

Nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne naszych psów cierpi z powodu naszego braku uwagi. Luna, która kiedyś była wesoła i radosna, teraz często leży smutna w kącie, unikając kontaktu. Psy, które nie otrzymują wystarczającej uwagi i stymulacji, mogą cierpieć na lęk, depresję i zachowania destrukcyjne. Izolacja i brak interakcji z ludźmi i psami, mogą prowadzić do poważnych problemów behawioralnych, takich jak agresja, lęki środowiskowe czy lęk separacyjny.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo zaniedbanie wpływa na naszych czworonożnych przyjaciół. Krótkie chwile radości, które można by spędzić na wspólnych zabawach, są zastępowane przez pośpiech i stres codziennego życia. Luna i Kora, jak wiele innych psów, żyją w cieniu naszego zabieganego świata, czekając na chwilę uwagi, która często nie nadchodzi.

Historie takie przypominają nam, jak łatwo jest zapomnieć o potrzebach naszych psów w wirze codziennych obowiązków. Każdy dzień, który mija bez odpowiedniej dawki uwagi i miłości, jest dniem straconym dla naszych pupili w ich i tak krótkim życiu. Musimy zrozumieć, że psy nie rozumieją naszych wymówek. Dla nich liczy się tylko to, co jest tu i teraz. Czy jest to czas w poczuciu spełnienia potrzeb naturalnych i interakcji z opiekunem i własnym gatunkiem. Odpowiedzmy sobie czy ich smutek i ból są mniej ważne, bo nie potrafią tego wyrazić słowami?

Poświęcanie czasu naszym psom przynosi korzyści nie tylko dla zwierząt, ale także dla nas samych. Regularne spacery i zabawy poprawiają zdrowie fizyczne i psychiczne psów i ich opiekunów, wzmacniają więzi i przynoszą radość z wspólnie spędzonych chwil. Nie pozwólmy, aby nasze zabieganie odebrało nam i naszym psom te bezcenne momenty. Pójdźmy na spacer dalej niż wokół bloku. Pojedźmy czasem z psem za miasto. Spróbujmy nauczyć nowej komendy. Zadbajmy o to, aby codziennie znajdować czas na wspólne aktywności, zanim będzie za późno.

Podejdź teraz do swojego psa i poświęć mu kilka minut, „ustal z nim” kiedy pójdziecie na długi spacer bez wymówek, zapisz w terminarzu. Pójdź z nim do weterynarza jeśli coś mu doskwiera, poddaj terapii jeśli czegoś się boi. Nakarm jeśli jest głodny. Daj mu lepsze życie. Tylko ty możesz to zrobić.

bottom of page